O nás

Ekofarmu Bílý mrak (a v ní i naši pětičlennou rodinu) naleznete v méně známém koutu Královehradeckého kraje v malé osadě Šachov, která správně spadá pod několik kilometrů vzdálené městečko Borohrádek. Postupně dáváme dohromady starý léta neudržovaný statek, který před více než 11 lety s naším příchodem znovu ožil a s přibývajícími dětmi (Ondra, Ríša a Klárka) a zvířaty je na něm stále veseleji.:-)

Radek se velmi intenzivně věnuje výsadbě a péči o neintenzivní sady a díky své “duši” krajináře i úpravám v krajině – například budování několika tůní pod statkem. Rovněž se staráme o staré ovocné sady a doplňkově chováme ovce a husy.

Jak už vyplývá z názvu ekofarma, splňuje veškerá zemědělská činnost na farmě požadavky ekologického hospodaření.

CO NABÍZÍME?

BIOPRODUKTY

Na jaře jsou to jehňata, jednak od  plemenných ovcí Suffolk (v kontrole užitkovosti) a také od kříženek (pro méně náročné chovatele). Mladé jehnice (ovečky do jednoho roku) a beránky u nás seženete někdy i během roku.  V sezoně  jsou postupně dostupné třešně, švestky, asijské hrušky  NASHI a hlavně jablka. Ovoce  zpracováváme na mošt do tzv. bag-in- boxů (krabic s vakuovaným pytlem uvnitř, který značně prodlužuje trvanlinost moštu). Při větší úrodě vozíme naše bio jablka do CIDRERIE ve Všenorech, kde vzniká výborný BIO CIDER. Na podzim sklízíme dýni HOKAIDO, TOPINAMBURY a případně další zeleninu.

UBYTOVÁNÍ

Od listopadu 2013 ubytováváme v celkem 8 pokojích, které jsou uspořádány flexibilně – pro malé i větší skupiny. Součástí objektu je i VELKÁ SPOLEČENSKÁ MULTIFUNKČNÍ MÍSTNOST, takže se zde dá promítat (dataprojektor, velké plátno), přednášet, diskutovat, slavit (v dosahu kuchyňka, stoly), něčemu novému se přiučit (v plánu máme různé kurzy – výtvarný, vaření) cvičit nebo jen RELAXOVAT (ping-pongový stůl, televize, wi-fi,…). Z přilehlé terasy statku je nádherný výhled do krajiny. Součástí areálu je i venkovní prostor – šachovnice, posezení u ohniště, výsadby jedlých  keřů -(např. mišpule obecná, muchovník,  kdoulovec) – a okrasných keřů (skalníky, brslen, hlošina stříbrná), bylinná zahrádka (yzop, mateřídouška, levandule, máta, meduňka, libeček, routa,..) krboudirna a  PRO DĚTI – PÍSKOVIŠTĚ, TRAMPOLÍNA, …