ZAJÍMAVOSTI A TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ

Rozděleno podle vzdálenosti od naší farmy na Šachově:


Co by kamenem dohodil  -do 5km

BOROHRÁDEK

Na kole, na koloběžce nebo na bruslích a nakonec i pěšky se krásně provětráte na CYKLOSTEZCE z Borohrádku do Velin.

Koupání, plavání, triatlon, řízení plachtenic, rybaření a nebo jen lenošení u vody - na to všechno je ideální  PÍSÁK "ZÁMLÝNÍ" na kraji Borohrádku. Další PŘÍRODNÍ KOUPÁNÍ nabízí u Borohrádku  SPLAV  na Tiché Orlici.

Nově, díky sportovním nadšencům, vzniklo v Borohrádku VÍCEÚČELOVÉ SPORTOVNÍ HŘIŠTĚ (ulice Čechova), kde naleznete TENISOVÝ KURT, KURT NA PLÁŽOVÝ VOLEJBAL a VOLEJBALOVÝ KURTInformace, rezervace zde.

Pro všechny  milovníky, vychutnávače a závisláky na kávě je nedaleko Šachova ve 2,5 km vzdáleném městečku BOROHRÁDEK schovaná prodejna s pražírnou VYNIKAJÍCÍ KÁVY Frolíkova káva

Pokud máte rádi kvalitní české výrobky - kabelky, batohy, opasky, peněženky a  to vše z pravé kůže, navštivte prodejnu  rodinné firmy HAJN na náměstí Borohrádku nebo alespoň klikněte na internetové stránky: Kabelky od Hajnů

Co dalšího v Borohrádku? - např. prodejna hudebních nástrojů ASPEN MUSIC

ZDELOV

Zdelov je sousední vesnice, kam se dá příjemnou procházkou dojít přes les nebo za pár šlápnutí dojet na kole po silnici. V létě je zde příjemné koupání v místním koupališti a je to i dobrý cíl pro osvěžení různého druhu...

bližším okolí - do 10km

HOLICE

Nejen v zimních měsících stojí za návštěvu  SAUNOVÝ RÁJ   v městečku Holice, které je od Šachova asi 8km daleko. V Saunovém ráji najdete klasickou Finskou sanu, Bio saunu, parní solární kabinu, mentolovou parní kabinu, vířivý bazén a další. V nabídce jsou masáže, bar, ale i hlídání dětí :-).

Město Holice proslavil doma i ve světě cestovatel, sběratel a badatel Dr. Emil Holub. Holičtí svému slavnému rodáku vybudovali nejdříve památník, který byl později přebudován na muzeum a to nedávno ještě zrekonstruovano.  Africké muzeum Dr. Emila Holuba Vás přenese nejen do Afriky, ale zároveň i do minulosti.

VYSOKÉ CHVOJNO

U malé vísky Vysoké Chvojno založil před více než 150lety markrabě Pallavicini přírodní park s řadou cizokrajných stromů a keřů. Arboretum je stále udržované a dodnes se zde uchovaly vzácné exempláře jako pazerav sbíhavý, smrk strukovitý, jalovce kanadské, jeffreyovy borovice, jeřáb prostřední, jeřáb břek, liliovník a převládající červenolisté buky. V parku je také studánka s lahodnou vodou a možnost pozorovat muflony a srnce. Arboretum Vysoké Chvojno je na křižovatce několika cyklostezek.

ČASTOLOVICE

Asi 7km vzdálené městečko Častolovice (dostupné vlakem z Borohrádku) nádherným ZÁMKEM A PZvěřinecŘILEHLÝM ANGLICKÝM PARKEMve kterém najdete kromě rosária, i stále se zvětšující ZVĚŘINEC (a tam lamy, oslíka, králiky, holuby, několik druhů bažantů, hrdilčky, andulky,prasátka ....) a občerstvení a dětské hřiště.  Ještě je třeba upozornit na posezení na nádvoří zámku. Častolovický areál  je častým cílem našich rodinných výletů (hlavně, když máme na návštěvě rodiny s dětmi :-) .Častolovický park je pro návštevníky tohoto kraje takové "MUST" (volně přeloženo z angličtiny "nezbytnost/povinnost"  :-)

LÍPA NAD ORLICÍ

U silnice v Lípě nad Orlicí - skoro naproti motorestu - se schovává RYBNIČNÍ HOSPODÁŘSTVÍ, kde si můžete sportovně zarybařit, koupit živé ryby, ochutnat grilované (třeba vámi ulovené) ryby a i jinak se občerstvit. Mají tu i malý zvěřinec - pštrosy, krocany, husy, kačeny, ondatry, prasárka, srnky... Více na stránkách.

ořád ještě blízko do 20km

TŘEBECHOVICE POD OREBEM

Nejen v předvánočním časem doporučujeme: MUZEUM BETLÉMŮ V TŘEBECHOVICÍCH , které je PO REKONSTRUKCI OPĚT V PROVOZU a které kromě stálé expozice a suvenýrů nabízí a organizuje různé kulturní akce.

PIVOVAR U HUŠKŮ v Bělči nad Orlicí nedaleko Třebechovic na pěkné trase pro cyklisty naleznete hostinec u malého pivovaru s příjemným posezením venku. Čepují se zde ležáky CAR, CAREVNA a VČELKA a nabízejí dobroty k pivu i limu.

KOSTELEC NAD ORLICÍ

Zámek v Kostelci nad Orlicí - Komunisti si ze zámku po roce 1948 udělali Výzkumný ústav pro chov prasat, ale to už dnes nepoznáte...zámek byl v roce 1992 navrácen původním majitelům - rodině Kinských - a o 10 let později zrekonstruovaný otevřen pro veřejnost.  Za povšimnutí stojí rozlehlý a udržovaný ZÁMECKÝ PARK, kde roste řada letitých a rozvětvených stromů. V samotném zámku je samozřejmě i ZÁMECKÁ EXPOZICE - Život v ivot v biedermeieru, dále muzejní expozice města Kostelce nad Orlicí a GALERIE KINSKÝCH...a kavárna. Na zámku (v Zrcadlovém sále, v galerii Kinských) a v přilehlém parku probíhá celoročně řada akcí.

DOUDLEBY NAD ORLICÍ

V Doudlebech je krásný renesanční ZÁMEK , v jehož areálu se konají různé akce - např. farmářské trhy, koncerty, setkání umělců... Zámek se zviditelnil i ve filmu BATHORY, který zde byl nátáčen. Pro milovníky koní - tip od našich hostů nedaleko Doudleb  MOŽNOST PROJÍŽDKY NA KONI I PRO DĚTI. 

CHOCEŇ

Milovníci venkova a přírody jistě ocení okružní  Choceňskou naučnou stezku  pro cyklisty i pěší nebo je zlákají jednotlivé  Přírodní rezervace a prvky nedaleko tohoto města.

PŘÍRODNÍ PARK ORLICEPřírodní park Orlice zahrnuje oblast přes 11 000 ha a patří sem údolní nivy Divoké a Tiché Orlice v celkové délce 200km (mimo horní úseky). Divoká Orlice vstupuje na naše území z Polska skalnatým údolím Zemská brána.Hluboké údolí u Klášterce nad Orlicí využívá přehradní nádrž Pastviny. Orlice je jednou z posledních českých řek, která dosud teče převážně přirozeně meandrujícím korytem. Orlice je v každé své části obývaná  charakteristickými ptačími druhy - na dolním toku jsou to kulík říční a psík obecný a ledňáček říční. Trvalým obyvatelm je vydra říční. Říční toky a slepá ramena jsou rájem pro rybáře, vodáky a prosté obdivovatele nebo pozorovatele přírody.

BRANDÝS NAD ORLICÍ

V Brandýse nad Orlicí kdysi několik let pobýval Jan Ámos Komenský a na jeho počest vybudovali místní  přírodní bludiště z habrů  LABYRINT.

ROZHLEDNA VRBICE

Celoročně otevřená rozhledna Vrbice s krásnými výhledy do krajiny. Vynikající cíl pro cyklistky!  Možnost občerstvení a pořízení turistické známky.

 


Ještě se to na kole zvládne - do 35km

Městečko  POTŠTEJN (22km vzdálené od Šachova, DOSAŽITELNÉ I VLAKEM  Z BOROHRÁDKU) je zajímává i tím, že zde je nejen zámek, ale i hrad. Zámek Potštejn je uzpůsoben pro rodiny s dětmi (hrané prohlídky, představení, tajemný BUBÁKOV...). I pro velmi malé děti je zde kouzelná místnost POHÁDKOV. Anglický park v sousedství zámku je také kouzelný a CUKRÁRNA na nádvoří je nejkouzelnější :-))...Obcí protéká Divoká Orlice, podél níž je krásná procházka na Vochtánku (nebo i dále)...Na Vochtánce se konají různé akce ve stylu western a country. Nad obcí Potštejn se tyčí skála a na ní pro změnu zřícenina středověkého HRAD POTŠTĚJN. Na hradě je podle pověsti schovaný poklad, který podle všeho stále čeká na svého objevitele. :-) Městčko Potštejn je výborný cíl pro opakovaný celodenní výlet...

ŽAMBERKU uvidíte rodný domek vynálezce hromosvodu ŽAMBERKU uvidíte rodný domek vynálezce hromosvodu Prokopa Diviše a z Tyršovy rozhledny i další zajímavosti v údolí Divoké Orlice.

VAMBERK

Proslulá vamberecká krajka má své Muzeum krajky na náměstí ve Vamberku (asi 20km od Šachova, dostupné vlakem z Borohrádku). V budově Muzea je i prodejna Martina, kde nakoupíte různé rukodělné výrobky.

 

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Do  historického města pod Orlickými horami  -  Rychnova nad říčkou Kněžnou - stojí za to zajet  a navštívit barokní areál zámku a kostela Nejsvětější trojice, Židovskou synagogu nebo si zajít  do Pivního šenku u místního pivovaru nebo do bazénu s tobogánem, vířivkou a a saunou (naše oblíbené). Nebo se jen můžete projít po městě, které inspirovalo spisovatele Karla Poláčka.

OPOČNO

Opočno, relativně malé městečko s 3 tisíci obytvateli, je krásně opravováno a udržováno. O nádherném renesančním zámku s malebnými arkádami jsme psali tady a kromě zámku a přilehlého rozlehlého anglického parku jsou v Opočně další pamětihodnosti jako např. rodný dům Františka Kupky, Míčovna, bývalý zámecký pivovar, Jízdárna, Kapucínský klášter a nebo jednotlivé opravené barokní či renesenční domy. Opočno je také místem, kde to žije - koná se zde řada kulturních akcí - výstav a koncertů.

DOBRUŠKA

Dobruška město obrozence  F.L.Věka  a malíře Františka Kupky (narodil se v sousedním Opočně) je od Šachova vzdálené 32km. Je to kulturní město s rekonstruovanou budovou Vlastivědného muzea, Synagogou, rodným domem F.L.Věka, dominantou Radniční věž, kde ale naleznete i pěkný krytý bazén a koupaliště.

Pořád ještě v dosahu - do 50km

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

NÁCHOD

Město Náchod založené ve 13. století má jasnou dominantu RENESANČNÍ ZÁMEK  s francouzskou zahradou. Na zámku probíhají i hrané prohlídky zaměřené na děti. Ve městě je stará barokní radnice, regionální muzeum a galerie výtvarného umění.

KUNĚTICKÁ HORA

ORLICKÉ HORY

Za necelou hodinku jízdy autem (nebo vlakem nebo cyklobusem.. vzdálenost kolem 40km) se dostanete ze Šachova do Orlických hor - např. do skiareálu Říčky v Orlických horách nebo do Zdobnice nebo do Deštného v Orlických horách nebo do nového skiareálu Hartman v Olešnici.

Orlické hory můžete prozkoumávat pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Výletní body jsou např. rozhledna na Anenském vrchu (991m), pevnost Hanička...

ZEMSKÁ BRÁNA

 Zemská brána -  romantický název pro údolí Divoké Orlice lemované skalními útvary, kterým "jakoby vstupujete do vnitrozemí Čech"   Od krásného kamenného mostu ze záčátku 20. století vede naučná stezka podél divoké řeky kolem dřevěné Pašerácké lávky, vedle Ledříčkovy skály (pojmenované po místním loupežníkovi) a jsou na ní umístěné  informační tabule Agentury ochrany přírody a krajiny, na kterých se dozvíte více o místní fauně a flóře i rulových skalních útvarech. Na zkoušku můžete počítat kolik objevíte starých vojenských bunkrů postavených před začátkem 2.světové války a které jsou nenápadně rozeseté po obou březích řeky.

NERATOV  je a bylo poutní místo s historií (z 18. století)a silnou atmosférou, s barokním kostelem, který vyhořel na konci druhé světové války a jako zázrakem přežil a je postupně a moderně opravován a s budoucností, protože zde funguje sdružení na obnovu Neratova, které provozuje mimojiné obchod, kavárnu, ubytování, chráněnou dílnu - více na: www.neratov.cz.

 

 

ROKYTNICE V ORLICKÝCH HORÁCH (40 km ze Šachova)

V Rokytnici je nově otevřeno interaktivní MUZEUM PŘÍRODY A ŘEMESEL V BUDOVĚ BÝVALÉ SÝPKY Interaktivní muzejní expozici v Rokytnici ocení především dětští návštěvníci. Nabízí totiž kromě poznání také spoustu zábavy. Děti zde mohou tvořit, nebo také pozorovat desítky druhů ptáků v "korunách" stromů – jedná se o třípatrový model lesního biotopu. Na stromě umístěném ve voliéře je k vidění 55 druhů ptáků, kteří se v Orlických horách vyskytují.

Pro milovníky železnice je od května do října (soboty a neděle, nebo po dohodě) otevřeno ŽELEZNIČNÍ MUZEUM V BUDOVĚ  Rokytnici je nově otevřeno interaktivní MUZEUM PŘÍRODY A ŘEMESEL V BUDOVĚ BÝVALÉ SÝPKY Interaktivní muzejní expozici v Rokytnici ocení především dětští návštěvníci. Nabízí totiž kromě poznání také spoustu zábavy. Děti zde mohou tvořit, nebo také pozorovat desítky druhů ptáků v "korunách" stromů – jedná se o třípatrový model lesního biotopu. Na stromě umístěném ve voliéře je k vidění 55 druhů ptáků, kteří se v Orlických horách vyskytují.

Pro milovníky železnice je od května do října (soboty a neděle, nebo po dohodě) otevřeno ŽELEZNIČNÍ MUZEUM V BUDOVĚ VÝTOPNY.